Odnóża, czułki i chitynowe pancerze: tajemnice świata stawonogów
Około 500 milionów lat temu, na Ziemi pojawiły się trylobity. Wtedy jeszcze nie wiedziały, że wyewoluują w jedną z największych grup zwierząt mieszkających na naszej planecie. Do dzisiaj opisano już ponad milion gatunków stawonogów. Spotykamy się z nimi i na górskich szczytach i w morskich głębinach, zarówno w powietrzu, jak i głęboko w glebie. Zdolności adaptacyjne tych niezwykłych istot pozwoliły im na zamieszkanie całej planety. Stworzyły królestwo bezkręgowców, które dzisiaj dzielimy na pajęczaki, skorupiaki, owady i wije.
Ich nazwa związana jest z budową odnóży, które są podzielone na człony połączone stawami. Nie wszystkie służą do poruszania się, są takie, które służą do zdobywania pokarmu oraz takie, które go rozdrabniają. W ten sposób zbudowane są też czułki znajdujące się na ich głowach, pełniące funkcje zmysłowe.
Stawonogi odgrywają ważną rolę w ekosystemach, jako drapieżnicy i pokarm. Rozkładają materię organiczną i zapylają rośliny. Wiele z nich ma też znaczenie gospodarcze dla człowieka, np. jako źródło pożywienia, surowca do produkcji leków czy kosmetyków, a także jako zwierzęta domowe czy hodowlane.
Jeśli Twojemu życiu nie towarzyszy entomofobia lub inne lęki związane z insektami wejdź do galerii, a zobaczysz obraz, który widzę przez makro obiektyw, świat chityny, szczęk, oczu i odnóży. Fotografie wzbogaciłem odrobiną ciekawostek o moich modelach.